העונשים על עבירות סמים בצבא

 

התנסות בסמים היא לא דבר מאוד נדיר היום, ויש לא מעט אנשים שהתנסו בכך בעברם בצורה כזאת או אחרת. למרות זאת, חשוב מאוד לדעת, שהמערכת הצבאית נטה להחמיר ביותר עם חיילים שנתפסו מבצעים עבירות סמים בצבא, ואם נתפסתם בעבירה כזאת חשוב מאוד שתיוצגו על ידי עורך דין צבאי שיש לו הרבה ניסיון בתחום. אבל רגע לפני עורך הדין, נסביר קצת קודם אודות ההתייחסות של המערכת הצבאית לעבירות סמים בצבא ולאחר מכן גם אודות העונשים הצפויים למי שנתפס מבצע עבירה כזאת.

התייחסות המערכת הצבאית לעבירות סמים בצבא

שימוש בסמים וכמובן שגם סחר בסמים, נחשבים עבירה על החוק במדינת ישראל. כשעבירה כזו מתרחשת במסגרת המערכת הצבאית היא נחשבת הרבה יותר חמורה. אז נפתח באקסיומה: השימוש בסמים בצבא אסור בתכלית האיסור– נקודה. קודם כל מפני שסמים עלולים לשבש את שיקול הדעת של החייל, בין אם הוא בשירות סדיר, קבע או מילואים, והוא עלול לבצע מעשים שיסכנו את עצמו ואת חבריו לנשק. שנית, כל חייל אמור להגן על המדינה, בין אם הוא בשירות קרבי ובין אם לאו, וכל שימוש בסמים עלול לגרום לו לעשות משהו שיכול לפגוע בביטחון של כולנו. לאור כל זאת ההתייחסות לעבירות כאלה כשהן נעשות בצבא היא הרבה יותר חמורה, והעונשים עליהם צפויים להיות קשים הרבה יותר מהעונשים שנגזרים על אזרח שנתפס בעבירת סמים.

העונשים הצפויים לחייל שביצע עבירות סמים בצבא

כאמור, העונשים על עבירות אלה הם חמורים יותר מאלה שנגזרים באזרחות. ואלו הם:

  • מאסר בפועל– באופן כללי – כל חייל שנתפס מבצע עבירת סמים בצבא צפוי לקבל עונש מאסר, כאשר ככל שהעבירה שביצע חמורה יותר – תקופת המאסר צפויה להיות ארוכה יותר. בכל מקרה, ברוב המקרים תקופת המאסר במסגרת הצבא תהיה ארוכה יותר מתקופת המאסר שצריך יהיה לרצות אדם באזרחות, על אותה עבירה בדיוק.

 

  • רישום פלילי–עבירת סמים בצבא היא עבירה פלילית לכל דבר, וככזאת היא מובילה גם לכך שלמי שביצע אותה יהיה רישום פלילי בגינה. הרישום משפיע, כמובן, גם על מה שקורה בצבא, אבל גם על מה שקורה באזרחות, ומי שיש לו רישום פלילי לא יכול להוציא רישיון נהיגה או רישיון נשק, לא יכול לעבוד בשירות המדינה ועוד. אמנם, תיקון שיושם בחוק לא מזמן קובע, כי מי שנאשם בביצוע עבירת סמים קלה – הרישום הפלילי יהיה לחמש שנים בלבד ולא לכל החיים, אולם בכל זאת – חמש שנים של מגבלות זה לא דבר שנעים לחיות בצלו. חשוב לדעת, כי עורך דין לענייני צבא יכול לעזור מאוד במחיקת רישום פלילי, בעיקר אם מדובר בעבירת סמים קלה.

 

  • עצירת הקידום הצבאי – ברוב המקרים חייל שנתפס מבצע עבירת סמים בצבא לא יוכל להמשיך לטפס במעלה סולם הדרגות כרגיל. יכול להיות שיעכבו לו את הקידום בדרגה, יכול להיות שהוא יורד בדרגה, יכול להיות שהוא יודח מהיחידה, יכול להיות שהוא יאבד את רישיון הנהיגה הצבאי שלו ויכול להיות גם, שהוא יודח לגמרי מהצבא.

לאור כל האמור לעיל, אם אתם חיילים בצבא, ולא משנה אם אתם משרתים בסדיר, בקבע או במילואים, ועברתם עבירת סמים בצבא – הדבר החשוב ביותר הוא שתתייעצו עם עורך דין צבאי. עורך דין לענייני צבא יוכל לספק לכם את כל המידע אודות מה שאפשר לעשות על מנת שהעונש שלכם יהיה קל ככל האפשר, וילווה אתכם לאורך כל הדרך, עד לדיון בבית המשפט. לכן, אל תוותרו על הזכות שעומדת לרשותכם להתייעץ עם עורך דין צבאי, ואנו תקווה שהצדק יצא לאור תמיד.

נגישות