זכויות נפגעי עבודה

מרבית העובדים השכירים ועובדים עצמאיים הרשומים במוסד לביטוח לאומי מבוטחים כנגד פגיעות בעבודה. הביטוח נועד לסייע למי שנפגע במסגרת עבודתו לשמור על הכנסתו באמצעות פיצוי על אובדן ההכנסה בתקופה שלאחר הפגיעה. לעתים אנשים מקלים ראש בפגיעתם ולא מכירים זכויות נפגעי עבודה שמגיעים להם, וכמובן שלדבר עשויות להיות משמעויות כלכליות נרחבות שישפיעו על איכות החיים לאחר הפגיעה.

 

אולם הביטוח הלאומי משלם קצבה בגובה מסוים ולתקופה מוגבלת, ולכן עובדים רבים מבטחים את עצמם גם הביטוחים הפנסיוניים או ביטוחי המנהלים, וכן בביטוחים פרטיים שונים. זכויות נפגעי עבודה כוללות מעבר לקצבה, גם טיפול רפואי חינם ככל שיידרש כתוצאה מהפגיעה. במקרה של נכות הוא עשוי להיות זכאי לקצבה או למענק לאחר הופעה בפני ועדה רפואית.

 

תחום נוסף שבו אנשים לא מעטים, ובמקרה זה נשים לא מעטות מאבדות זכויות חשובות מאוד, הוא דיני עבודה בהריון. קשה להאמין שגם ב-2017 ישנם מעסיקים שרואים בהריון פגיעה בעבודה, והם מנצלים זאת כדי להעביר עובדת מסורה מתפקידה או לפטרה. חשוב להדגיש שהחוק בנושא חד וברור: חלק איסור פיטורים ואיסור לצמצם את היקף המשרה של עובדת בהריון, לרבות כל פגיעה בהכנסתה, ובתנאי שהעובדת מועסקת יותר מ-6 חודשים, אפילו אם היא עובדת זמנית בלבד.

 

ישנם חובות רבים שחלים על המעסיק כלפי הנשים העובדות במסגרת דיני עבודה הריון, כמו למשל זכאות להיעדרות מהעבודה לצורך בדיקות ברפואיות ללא ניכוי שעות עבודה וכן זכאות להיעדרות מהעבודה אם היא זקוקה לשמירת הריון. מהחודש החמישי להריון אסורה העסקה בעבודת לילה וכן חל איסור העסקה בשעות נוספות או בשעות המנוחה המוגדרות בחוק, אלא אם העובדת מסכימה לכך בכפוף לאישור רפואי.

 

בחלק מהמקרים של פגיעה בזכויות נפגעי עבודה ניתן להגיש תביעת פיצויים מחברת ביטוח. במקרים כאלו חשוב להצטייד בעורך דין מומחה ומוביל בתחום, שידע להתמודד עם כל הסעיפים הקטנים בפוליסה כדי לשמור על האינטרסים של המבוטח. במשרד עורכי הדין רועי אסור צברו ניסיון רב בכל תחומי זכויות נפגעי עבודה וישמחו לסייע לכם בכל בעיה, גם של תביעת פיצויים מחברת ביטוח. פנו עוד היום בטלפון או דרך האתר, וקבלו ייעוץ משפטי מקצועי מצוות המשרד.

נגישות