כושר עבודה

כמעט כל אחד מאיתנו קם מדי יום בבוקר, שותה את הקפה הראשון של היום ויוצא ליום עבודה. את פירות העבודה רואים אחת לחודש בחשבון הבנק שמתמלא בשכר העבודה. אולם לעתים קורה ששגרת החיים מופרעת כשהאדם מאבד את הכושר לעבוד ובשל כך לא יכול להרוויח כסף. לשם כך קיים ביטוח כושר עבודה, שמבטיח למבוטח קצבה חודשית במקרה של מחלה או תאונה שבגינן הוא לא יכול לעבוד באופן זמני או קבוע.

 

בשוק קיימות מספר פוליסות, ממוצר בסיסי ועד הרחבות שונות. במקרה של אובדן כושר עבודה זמני ביטוח לאומי משלם את הקצבה. כלל אזרחי ישראל מבוטחים על ידי הביטוח הלאומי. עיקר הכיסוי ניתן על ידי מחלקת נכות כללית, מחלקת נפגעי עבודה ומחלקת נפגעי תאונות. קצבאות ניתנות לפי הגדרות של המוסד לביטוח לאומי במקרים של פגיעה בכושר ההשתכרות במצבים של נכות כללית, נפגעי עבודה ונפגעי תאונות.

 

במקרה של אובדן כושר עבודה זמני ביטוח לאומי מגדיר לכל מצב את אחוז הפגיעה ביכולת העבודה, את אחוז הירידה בהכנסה, וכן לכמה זמן מוגבל תשלום הקצבה. יש לציין שגובה הקצבה מטעם ביטוח לאומי נקבע בחוק ללא התייחסות לגובה המשכורת לפני הפגיעה, כלומר התשלום שווה לכל מי שמקבל קצבה. הדבר יכול להוות פגיעה קשה ברמת החיים למי שנהנה ממשכורת גבוהה ולא עשה ביטוח כושר עבודה בחברות הביטוח.

 

ישנם מצבים בהם כושר העבודה לא נפגע באופן מוחלט אלא רק באופן חלקי. זהו מצב שבעקבות התאונה או המחלה הנפגע לא יכול להמשיך לעסוק בתפקידו אך הוא יכול לעשות דברים אחרים, אולם רמת הכנסתם נמוכה מיותר מרבע ממשלח ידו עד לפגיעה, לא יותר יותר מ-75%. מקרה נוסף של אבדן כושר עבודה חלקי, הוא אדם שנפגע באופן מוחלט, אך לאחר תקופת התאוששות הוא יכול לשוב לעבוד אך עדיין לא בתפקיד ברמת ההכנסה שאליה התרגל.

 

מכיוון שנושא הביטוח, התביעות והטיפול בכל מה שקשור לכושר עבודה הוא מורכב, מומלץ לבדוק את כל פרטי הפוליסה הקטנים ביותר ולהיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה בנושא שיידע לדאוג לאינטרסים שלכם מול חברות הביטוח, ברגעים שאתם הכי זקוקים להן. חברות הביטוח יכולות למצוא טיעונים לשייך את התאונה שלכם ל”חריגים” גם כשזהו לא המצב. לכן מומלץ לפנות בכל שלב של התהליך למשרד עורכי הדין רועי אסור, שצבר ניסיון רב בטיפול בניהול תביעות כנגד חברות ביטוח, כבר משלבי הפנייה הראשונה לחברה ועד לניהול ההליכים בבתי המשפט במקרים של תביעות אובדן כושר עבודה שנדחו על ידי החברות. צרו קשר עם צוות המשרד בטלפון או השאירו פרטים באתר, ותיהנו מייעוץ ראשוני ללא כל התחייבות.

נגישות